Strona główna Strona KoPSa Ostatnia aktualizacja:

Stary, poczciwy KoPS (ale w wersji 12) i system CEZAR

Ten artykuł poświęcony jest tym, którzy nie chcą / nie mogą używać programów z tworzonego (w bólach) KoPSa dla Windows. W tej chwili działają dwa takie programy:

  1. WinBAZAI do edycji/zarządzania bazami danych osobowych WinKoPSA.
  2. WinLISTA do tworzenia list startowych. Ten program automatycznie zapisuje nie tylko listę startową turnieju w nowym formacie, ale tworzy także listę w starym formacie i oraz plik bazy z imionami .BAI dla każdego turnieju, co przyda się w naszym przypadku.

Cały pakiet można pobrać, zainstalować i nie czytać dalej tego artykułu. Ale czasem w naszym klubie stoi stary XT, KoPS na nim hula, ale o systemie Windows, internecie itp trzeba od razu zapomnieć.

Uwaga pierwsza i podstawowa: bez używania bazy nazwisk z imionami jednak się nie da, trzeba sobie założyć. Jak najlepiej - za chwilę. Jeśli już mamy bazę, to trzeba poprawić identyfikatory na te CEZARowe. Zawodnicy, którzy do PZBS nie należą mają mieć identyfikatory zaczynające się na 9, czyli 9xxxx. Takie identyfikatory automatycznie powstają w KoPSie przy dopisywaniu nowego zawodnika w BAZAI oraz, co ważniejsze, przy wstawianiu nowego zawodnika przy wypełnianiu listy startowej. Trzeba więc pamiętać o poprawieniu identyfikatora, np. przy okazji dopisywania pełnych imion.

Jest kilka sposobów ułatwiających stworzenie swojej bazy z dobrymi identyfikatorami.

No więc mamy bazę. Jeśli nie zrobiliśmy tego do tej pory włączamy jej używanie. Są dwa sposoby:

  1. W pierwszym menu KoPSa wybieramy Opcje, Nazwiska i pokazujemy bazę. Jeśli dysk jest duży, to ten sposób może nam KoPSa zawiesić.
  2. Przechodzimy do kartoteki, gdzie umieściliśmy bazę, odpalamy tam program BAZAI (standardowo wpisujemy C:\KOPS\EXE\BAZAI i naciskamy Enter), z menu wybieramy Nazwa bazy, odpowiadamy N na pytanie o zmianę kartoteki, nie ryzykując w ten sposób zawieszenia programu i pokazujem programowi bazę.

Od tej pory dbamy o naszą bazę:

Używanie bazy z imionami powoduje, że każdy wydruk wyników będzie poprzedzony pytaniem o sposób drukowania. Można wybrać bez imion, czy bez używania bazy, z imionami lub z imionami i klubem. Dwa ostanie wybory skutkują powstaniem na dysku CEZARowego pliku wyników .CSV dla danego turnieju.

Strona główna do początku