DODATEK II
Procedury stosowania kaset licytacyjnych
bez użycia zasłon


Przy grze z użyciem kaset licytacyjnych, ale bez zasłon obowiązują zasady jak poniżej.

Poczynając od rozdającego gracze kładą swoje zapowiedzi przed sobą, poczynając od lewej strony, starannie jedną na drugiej w taki sposób, żeby wszystkie były widoczne i skierowane do partnera. Zawodnicy powinni powstrzymywać się od dotykania kaset licytacyjnych przed wybraniem swojej zapowiedzi. Zapowiedź uprawomacnia się po wyjęciu z kasety licytacyjnej z oczywistą intencją (ale ma zastosowanie Przepis 25).

Alertować należy przy pomocy karty ALERT. Alertujący ma obowiązek upewnić się, że jego ostrzeżenie dotarło do przeciwników.

Zawodnik "ogłasza" odzywkę skaczącą kładąc przed sobą kartę STOP. Następnie daje normalnie odzywkę i ewentualnie usuwa kartę STOP. Jego LHO nie powinien licytować przed zdjęciem karty STOP.

Przed sprzątnięciem kart licytacyjnych ze stołu każdy z graczy może sprawdzić przebieg licytacji oglądając kolejne zapowiedzi. Po ich uprzątnięciu można poprosić o ustne powtórzenie licytacji w swojej kolejności zagrywania w lewie pierwszej.


Jeśli karta STOP zostanie zdjęta szybko, to LHO stopującego może odczekać tak, jakby karta STOP została użyta poprawnie.


poprzedni Przepisy Brydża Porównawczego 1997 (wersja polska) do góry następny Dodatek I

ostatnia modyfikacja: 6 grudnia 2001